Tagasi

Tutvustus

AS Mammograaf

Tegevusalad ja arengusuunad:

1. Mammograafia

AS Mammograaf sai alguse 16. veebruaril 1994, mil dr Theo Raudsepp ja dr Peeter Raudvere avasid Tallinnas Tõnismäe Polikliinikus väikese mammograafiakabineti. Tol ajal oli see taastatud Eesti Vabariigi esimene eraröntgenikabinet. Tänaseks on meie ettevõttest kasvanud mitmekülgne radioloogiakliinik, mis teeb koostööd mitme tervishoiuasutusega nii Eestis kui ka piiri taga ning mida hindavad kõrgelt nii kolleegid kui ka patsiendid.Mammograafia eesmärgiks on naiste rinnahaiguste avastamine ja diagnoosimine. 1990. aastate algupoolel Eesti Onkoloogiakeskuses arstidena töötades puutusime rinnavähi probleemidega kokku iga päev, kuid paraku pidime tõdema, et tollane Eesti Vabariik ei olnud võimeline looma tänapäevast rinnavähi avastamise süsteemi. Kuna maailmas levinud ja Eestiski tunnustatud seisukohad rinnavähi varajase avastamise kohta olid meile tuttavad, siis arvasime, et ka Eesti võiks olla üks neid riike, kus seda süsteemi aitab korraldada erameditsiin. Tänaseks toimibki rinnavähi varajase avastamise programm Eestis erameditsiini, riigi- ja munitsipaalhaiglate, mittetulundusühingute ja haigekassa koostöös.

Kahjuks pole ükski maailma riik sedavõrd rikas, et võimaldada kõiki soovitatavaid terviseuuringuid kõigile oma kodanikele. Ka meie patsientide hulgas on järjest enam neid inimesi, kellel on võimalik ja kes ei pea paljuks kulutada oma tervise kontrollimise heaks omaenda raha. Kuna rinnavähi varajase avastamise suurprojektid hõlmavad vaid teatud vanuses naisi, siis käivad meie juures kontrollis ka väga paljud patsiendid, keda on siia saatnud teadlikud ja vastutustundlikud perearstid ning günekoloogid.Et tänapäevased ja professionaalsed terviseuuringud ei jääks ainult pealinna elanike hüveks, otsustasime viia rinnavähi varajase avastamise võimaluse ka kaugemate maakondade elanikeni. Meie uus, tipptasemel moodsa aparatuuriga varustatud mammograafiatreiler sõidab regulaarselt Lõuna-Eestisse, Virumaale ja saartele. Tänu sellele saavad kõigi Eesti piirkondade naised rinnavähi varajase avastamise programmis osaleda. Sellist teenust pakume ainsa tervishoiuasutusena Eestis ning meie töötajatel on sel alal ainulaadsed kogemused.

Mammograafi kliinikust saavad nõu ja abi kõik naised, kellel on mingeid rindadega seotud kaebusi (rindade valu või pakitsemine, ebamugavustunne, sõlmed või tükikesed rinnas, eritised rinnanibudest jne). Seega tegeleme rindade tervisega laiemas mõttes, mitte ainult rinnavähi avastamisega.

2. Magnetresonantstomograafia
Lisaks rinnauuringutele tegeleb meie kliinik ka liigeseprobleemide diagnostikaga, täpsemalt öeldes liigesevigastuste ja liigesehaiguste magnetresonantsuuringutega.

Eesti sportlaste head tulemused on viimastel aastatel paljusid noori sportima innustanud. Aga kus tehakse sporti, seal esineb paraku ka vigastusi ja tihti saavad viga liigesed. Kui jätta liigesevigastus ravimata, võib tagajärjeks olla liikumise parandamatu häire. Õige ravi planeerimine eeldab aga vigastuse korrektset hindamist.

Magnetresonantstomograafia võimaldab uurida liigesekõhre, liigest toetavaid sidemeid ja teisi liigese osi. Saadud infost on tihti abi mõjusa kirurgilise ravi vajaduse otsustamisel ja selle planeerimisel. Mammograafi kliinikus on kaks magnetresonantstomograafi, neist üks on mõeldud spetsiaalselt liigeste uurimiseks.
Loogilise sammuna otsustasime panna käima ka liikuva magnetresonantstomograafi, millega saab lisaks liigestele uurida teisigi keha piirkondi. Kuna tomograafe on Eestis vähe ning patsientidel on tülikas igalt poolt Tallinna või Tartusse uuringutele sõita, leidsime meie võimaluse viia need kõrgtasemel uuringud maakonnahaiglate raviarstide käeulatusse ja patsientidele lähemale. Mammograafi liikuv tomograaf sõidab treileril Tallinnast nii Pärnusse, Viljandisse kui ka Ida-Virumaale.