Tagasi

Ultraheliuuring

Mis on ultraheliuuring?

Ultraheliuuringuid nimetatakse ka sonograafiaks ning selles ei kasutata röntgenikiirgust. Ultraheliuuringus suunatakse valitud kehaosale kõrgsageduslikud helilained, mille abil pildistatakse keha sisemust. Ultrahelikujutised näitavad keha siseorganite ülesehitust ja liikumist ning samuti veresoontes voolavat verd. Ultraheli on tavaliselt täiesti valutu uuring, mis aitab arstidel meditsiinilisi seisundeid diagnoosida ja ravida.

Ultraheli

Millal kasutatakse rindade uuringuks ultraheli?

  • Rinnaprobleemide olemuse väljaselgitamiseks 

Rindade ultraheli kasutatakse rinnaprobleemide diagnoosimiseks, mida arst on patsienti läbi vaadates märganud ning võimalike muutuste määramiseks, mida on näidanud mammogramm. Ultraheliuuring võib aidata kindlaks teha, kas muutunud koht on tahke (mis võib tähendada healoomulist koetükki või ka pahaloomulist kasvajat) või hoopis vedelikuga täidetud (mis enamasti tähendab healoomulist tsüsti). Ultraheli abil võib näha ka teisi probleemse piirkonna omadusi.

  • Rinnavähi varajase avastamise uuringuteks

Mammograafia on ainus rinnavähi sõeluuringute meetod, mille kohta on kindlalt teada, et see vähendab rinnavähist põhjustatud surmajuhtumite arvu – tänu sellele, et vähk avastatakse varakult. Ometigi ei leita mammogrammide abil üles kõiki rinnavähke, sest mõnel juhul ei ole rindade muutust või hälvet mammogrammi pealt näha või on seda raske tõlgendada. Eriti raske on mammogrammilt vähki näha tihketes rindades, milles on palju rinnakudet ja vähem rasva. Tihked rinnad on rohkem kui pooltel alla 50-aastastest naistest ja umbes kolmandikul üle 50-aastastest naistest. Mammogrammi kasutamisega paralleelselt uuritakse, kas ultraheli ja teised diagnostilised uuringud võiksid täiendada mammograafiat, andes võimaluse avastada väikseid rinnavähke, mis ei ole võib-olla mammogrammi pealt nähtavad. Loodetakse, et ultraheli sõeluuringute abil saaks veelgi vähendada naiste suremust rinnavähki.

Tänapäeval uuritakse ultraheli kui sõeluuringu kasutamist nende naiste puhul, kellel:

  • on tihked rinnad,
  • on silikoonist rinnaimplantaadid ja mammogrammil on rinnakudet väga vähe näha,
  • kes on lapseootel või kes ei peaks mingil muul põhjusel röntgenikiirgusega kokku puutuma (mis on vajalik mammogrammi tehes),
  • kelle lähisugulastel on olnud rinna-, emaka- või munasarjavähk ning kes kuuluvad seetõttu rinnavähi riskigruppi.

photo-1457732815361-daa98277e9c8

Rinna koeproovi võtmine

Kui ultraheliuuring ei suuda rinna muutust piisavalt kirjeldada, võib arst otsustada ultraheliuuringu all teostatava biopsia (koeproovi) kasuks. Kuna ultraheli võimaldab jälgida kujutisi reaalajas, kasutatakse seda sageli biopsiaprotseduuride juhtimiseks. Rinnabiopsia tähendab seda, et rinna kahtlasest piirkonnast eemaldatakse mõned rakud – kas kirurgiliselt või peene nõela abil – ning neid rakke uuritakse mikroskoobi all, et diagnoosi kindlaks teha. Ultraheli aitab arstil patsiendi rinnast koeproovi võtta kolme eri biopsiaprotseduuri käigus. Need kolm protseduuri on tsüsti tühjendamine, peennõelabiopsia ja jämenõelabiopsia.

winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot winter boot