Tagasi

Rindade magnetresonantstomograafia (MRT)

Mis on rindade magnetresonantstomograafia?
Kui kaua kestab uuring?
Kuidas ma pean ennast uuringuks ette valmistama?
Kuidas ma pean uuringuks riietuma?
Mida ma uuringu ajal tunnen?
Mida peaks teadma rinna implantaatidest ja MRT-st?

Mis on rindade magnettomograafia?

Magnetresonantstomogaafia, MRT uuring, on kõrgtehnoloogiline meditsiiniline uuring.
MRT kasutab tugevat magnetvälja ja raadiolaineid, mille abiga koostatakse detailne pilt kehaosast või organist. Ei magnetvälja ega raadiolainete kahjulikku mõju tervisele pole leitud. Kui turvareegleid korralikult jälgitakse, on MRT uuring minimaalse riskiga.

Kui kaua kestab uuring?

Tavaliselt kestab rinna MRT uuring 30 kuni 45 minutit.

Kuidas ma pean ennast uuringuks ette valmistama?

Mingit erilist ettevalmistust uurinuks ei ole vaja. Kuna uuring võib kesta kaua ja uuringu ajal peab olema paigal ning vahepeal püsti tõusta ja jalutada ei saa, on otstarbekas enne uuringut käia tualetis.
Mõned inimesed kardavad kinnisi ruume: seda nimetatakse klaustrofoobiaks. Kui sul on probleeme näiteks liftiga sõitmisega, peaksid sellest kindlasti personalile rääkima.

Kuidas ma pean uuringuks riietuma?

Palun riietu mugavalt – T-särk, fliis ja vaba-aja jalanõud oleks parim! Võimalusel ärge pane selga metalllukkudega ja/või metallnööpidega riideid. Metallist esemeid ei tohi MRT uuringu ruumi viia, vaid need tuleb jätta riietusruumi. Ka ehted tuleb enne MRT uuringu ruumi sisenemist ära võtta. Ehete ja väärtasjade hoidmiseks on turvakapp ning kapi võtme saab endaga uuringu ruumi kaasa võtta. Kui sul on sõrmused, mida ei saa ära võtta, siis enne uuringut tehakse kindlaks, kas need on materjalist, mida võib uuringu ruumi viia. Kui sul eelnevalt on olnud operatsioone ning kehasse on paigaldatud võõrkehasid (liigeseproteesid, südameklapid vm) siis peab sellest kindlasti personali teavitama. On võimalik, et mõni neist on materjalist, mida uuringu ruumi viia ei tohi. Suurem osa kaasaegseid proteese on siiski valmistatud materjalidest, millega võib MRT uuringule minna.
Südame stimulaatoriga uuringu ruumi minna ei tohi. Südame stimulaatoriga patsientidele MRT uuringut teha ei saa.

Mida ma uuringu ajal tunnen?

Rinna MRT uuring on küllalti mugav ja kergesti tehtav uuring. Sul palutakse heita kõhuli uuringu lauale. Sinu rinnad asetatakse padja sisse tehtud õnarustesse, käed asetatakse kas kõrvale või enda ette ning laud liigutatakse magneti sisse: see on nagu toru või tunnel. Et uuring õnnestuks peaksid, olema uuringu ajal võimalikult liikumata ja järgima eelnevalt antud korraldusi. Uuringu ajal tekib müra, mis võib olla häiriv. Müra eest kaitsmiseks saad müra summutavad kõrvaklapid.
Enamasti kasutatakse rindade MRT uuringul kontrastainet. Kontrastainet süstitakse veeni. Selleks paigaldakse enne uuringut käsivarrele pindmissse veeni kanüül.
Harva võib kontrastaine süstimise järgselt tekkida allergiline reaktsioon. Kui sul on allergiaid, siis kindlasti räägi sellest personalile. Eriti oluline on teada, kas on olnud allergilisi reaktsioone, mis on tekkinud ravimite manustamise järgselt.

Mida peaks teadma rinna implantaatidest ja MRT-st?

Rinna MRT kasutatakse edukalt rinna implantaatide seisukorra hindamiseks. Enne uuringut on vaja välja selgitada mõned implantaadi omadused. On vaja teada, kas implantaat on ühe või mitmekambriline; on vaja teada, millega ta täidetud on ja mis materjalist on implantaat ning kas tal on polüvinüülkloriidist kapsel.